Gátolható az agyban a méltányosságra való törekvés
2006.10.17. 17:45
Svájci kutatóknak az agykéreg egy meghatározott területének gátlásával sikerült "önzővé" tenniük vizsgálati alanyaikat, akik az ultimátumjátéknak nevezett szituációban ezt követően még a legkevésbé méltányos felajánlásokat sem utasították vissza.
Csaknem minden kultúrában természetes, hogy ha valaki nem viselkedik fair, vagyis méltányos módon, akkor a többiek valamilyen módon „megbüntetik”, ez pedig biztosítja, hogy az adott társadalomban ne nyerhessen túl nagy teret a méltánytalan, önző viselkedés.
Daria Knock (University of Zurich) és munkatársainak új vizsgálata most kimutatta, hogy egy bizonyos agyi régió gátlásával úgy befolyásolható a viselkedésünk, hogy a legkevésbé méltányos pénzajánlatok esetén se „büntessük” meg az ajánlattevőt azzal, hogy visszautasítjuk a felajánlást. A résztvevők az ultimátumjátéknak nevezett kísérleti szituációban vettek részt: ennek során az ajánlattevő fél kap egy bizonyos pénzösszeget (ebben az esetben húsz svájci frankot), amelyből felajánl valamennyit a fogadó félnek. A játék tétje, hogy ha a fogadó fél túl kevésnek tartja és visszautasítja a felajánlott összeget, akkor egyikük sem kap semennyi pénzt.
A játék segítségével egyszerűen vizsgálható a racionális és az önző viselkedés megbüntetésére irányuló döntések közötti konfliktushelyzet: a legracionálisabb döntés természetesen az lenne, ha bármilyen kis összeget is elfogadnánk, hiszen így pénzhez jutunk, ellenkező esetben pedig üres kézzel távozunk. A tapasztalatok azonban nem ezt igazolják, mivel a fogadó felek a megalázóan kevésnek ítélt pénzösszeget az esetek többségében nem fogadják el, megbüntetve ezzel az ajánlattevőt.
A Science c. folyóiratban megjelent tanulmányban azt vizsgálták, hogy mi történik, ha mágneses ingerléssel ideiglenesen gátlás alá helyezik az agy ún. dorsolaterális prefrontális kérgének jobb oldali részét. Az eredmények azt mutatták, hogy miután gátolták a régió működését, az ultimátumjáték résztvevőinek egyértelműen megváltozott a viselkedése: továbbra is önzőnek tartották ugyan az ajánlattevőt, ha az öt franknál kevesebb pénzt ajánlott fel, azonban az esetek nagy részében a legtöbben mégsem utasították vissza a méltánytalan ajánlatot – olvasható a Nature hírportálján.
A kutatók szerint az említett agykérgi terület alapvetően befolyásolja viselkedésünket azokban az esetekben, amikor a leginkább racionális döntések meghozatalára van szükségünk. A kutatócsoport további vizsgálatokat tervez az említett döntéshozatali folyamatokban megfigyelhető kulturális különbségek alaposabb feltárására, ami feltehetően egyes mentális betegségek jobb megértését is elősegíthetné a jövőben.
|