Megvan az emberi agy fejlettségéért felelő gén
2006.08.17. 21:23
Megtalálták azt a gént, amelyik vélhetően kulcsfontosságú szerepet játszott az ember állatvilágból való kiemelkedésében. Amerikai tudósok szerint ez a gén felelős a kifinomult készségek agyi központjának megnövekedéséért.
A marylandi Howard Hughes Orvostudományi Intézet és a kaliforniai egyetem tudósai az ember és legközelebbi rokona, a csimpánz legfontosabb génjeinek összehasonlításakor találtak rá a HAR1F génre. Olyan géneket kerestek, amelyek szerepet játszottak abban, hogy az ember kivált az állatvilágból, és az agyi kéregállomány gyors fejlődésnek indult. Ez a folyamat meghatározó szerepet játszott az emberi evolúció alakításában, írja a BBC. A kutatók még vizsgálják, hogy pontosan miként funkcionál a HAR1F szekvencia, de a kutatás eredménye szerint az biztos, hogy ez volt az a gén, amelyik a negyvenkilenc leggyorsabban fejlődő agyi területet befolyásolta, miután az ember és a csimpánz elvált a közös őstől.
"Nem ismerjük még a pontos működését, de a bizonyíték, amit találtunk meggyőző abban a tekintetben, hogy ez a gén nagy szerepet játszik a kéregállomány fejlődésében. Izgalmasnak találjuk ezt az eredményt, mert az emberi agy háromszor nagyobb, mint elődeinké. Valamit okozott az agyunkban, amitől fejlődni kezdett, sokkal nagyobb lett, és sokkal több funkcióra lett képes, mint a többi emlősé" - mondta David Haussler, a kutatás vezetője.
A HAR1F névre hallgató gén a terhesség kritikus hetedik és tizenkilencedik hete között alakul ki, amikor az agyi idegsejtek működésbe lépnek. Ennek köszönhetjük fejlett intelligenciánkat, állítja David Haussler a Nature tudományos folyóiratban közzétett cikkében.
|